Ladislav Lahoda


Průzkumu podzemí se věnuje od roku 1978. Začínal jako jeskyňář ve slavném Vojířově Speleologickém klubu Praha. Od jeskyň českého, moravského a slovenského krasu, přes zahraniční expedice do hlubokých propastí se dostal i k podzemí historickému. Zkoumal podzemí Prahy, potom se krátce věnoval pohraničním pevnostem, ale nejvíce času (víc než deset let) věnoval průzkumům a dokumentaci lomů Amerika u Karlštejna.

Po roce 1989 spolu s několika kolegy založil CMA – společnost pro výzkum historického podzemí a je dosud jejím prezidentem. Věnuje se nejen průzkumům přímo v terénu, fotografování a dokumentaci, ale i pátrání v archivech. Snaží se o popularizaci historického podzemí formou přednášek, webové prezentace, článků v časopisech, rozhlasových reportáží (převážně s Čro Dvojka) i televizních vystoupení (Seriál Záhady a mystéria, Pološero, Záhady Toma Wizarda, Milénium, zpravodajství ČT24, STREAM-Tajemné podzemí…)

Stál u zrodu důlní expozice, kterou CMA vybudovala v opuštěné Chrustenické šachtě u Berouna.

Poslední léta se mj. věnuje průzkumu bývalých vojenských prostorů Sovětské armády a dokumentaci zanikajících podzemních objektů ve střední a západní Evropě.

V roce 1987 vydal samizdatem knihu příběhů "Pověsti Ameriky", v roce 2000 "Průvodce bývalým vojenským prostorem Ralsko" a v roce 2004 knihu "Tajnostmi podzemí".

Natáčí dokumentární filmy; Jaderné sklady Ralsko, Stopy války v pohoří Burda, Tunely do minulosti, Skrytou švýcarskou krajinou, Švýcarským Divokým západem, Návrat do skryté švýcarské krajiny, Válečná tajemství Sauersacku, Skrytý svět starého dolu a desítky kratších dokumentů...

Je autorem webových stránek www.podzemi-cma.cz a www.podzemi.eu

Fotografuje už od roku 1980, nejprve na kinofilm – barevné diapozitivy, později digitálně. Fotí převážně podzemní prostory, ale i hory, noční města , opuštěné ruiny i vojenské prostory. Zkouší nové technické postupy, vytváří virtuální prohlídky podzemí...

Jeho fotografie i texty vycházejí v časopisech (Reflex, Geo, SWISSmag, ForMen, Fantastická fakta, Speleo, Horydoly, Turista, Víkend, Instinkt, MF Dnes, Vlasta, Epocha, Květy, Claudia…), má několik ocenění z fotografických soutěží, spolupracuje s rozhlasem i televizí, vyhledává lokace pro natáčení filmů.
Spolupracoval při natáčení filmů Bumerang, Běžci, Ztracená brána, Ďáblova lest, seriálu Zdivočelá země a mnohých dalších.

Pokud se Vám některé jeho fotografie líbí - potěší ho to...

Pokud se Vám některé fotografie nelíbí - taky dobře...

Jestli to však nemůžete vydržet, nebo se chcete na něco zeptat, napište mu na meil:
laco.lahoda(@)seznam.czautor  banner  

(banner 150 x 150 px)

 

 
 

PODZEMI.EU